Trend Konular kategorisinde yayınlanan Mutlu başlayan evlilikler neden bitiyor başlıklı konu hakkında detayları okuyabileceğiniz yazımıza hoşgeldiniz. Mutlu başlayan evlilikler neden bitiyor konusu hakkında aradığınız tüm bilgileri Mutlu başlayan evlilikler neden bitiyor başlığı altınd bulabilirsiniz.

Mutlu başlayan evlilikler neden bitiyor hakkında özet açıklama şu şekildedir:

Türkiye’de evlenen çiftlerin yüzde 40’ı ilk 5 yılda boşanıyor…

Mutlu başlayan evlilikler neden bitiyor hakkında genel bilgiler aşağıdaki gibidir:

Türkiye’de evlenen çiftlerin yüzde 40’ı ilk 5 yılda boşanıyor. Evliliğin ilk senesinde ise boşanma oranları giderek artıyor. Peki, bir evliliğin boşanma ile sonuçlanıp sonuçlanmayacağını belirleyen etkenler neler? Önemli bir ilişki içindeki çiftler evlilik, ayrılık ya da birlikteliklerini olduğu gibi sürdürme kararını nasıl almalılar? Yapılan araştırmalar, izdivaç öncesinde çiftlerin değerlendirilmesi, bilgilendirilmesi ve güçlük yaşayabilecekleri alanlarla ilgili destek almalarının boşanma oranını düşüreceği yönünde. Tekrar araştırmalara göre, mutlu çiftlerin müşterek noktası birlikte yaptıkları müşterek aktiviteler ve hobilerde rahat.

MÜŞTEREK HOBİLER AŞKI SÜRDÜRÜYOR

Evliliğin gerisinde şipşak akıcı yaşam, çiftin vakit içinde birbirinden uzaklaşmasına, farklılaşmasına neden olabiliyor. Zaman içinde ayrı alaka alanlarına sahip olma veya ilgilenilen alanların değişmesi laf konusu olabiliyor.

Yıllar içinde karakterinde farklılıklar gözlenebilen çiftlerin yaşama bakışları ya da alaka alanları değişebiliyor. Uzmanlar yıllara meydan okuyabilen, birincil günkü tazelikte bir ilişki için çiftlerin partnerinin alaka alanlarını özenle takip etmesi gerektiğinde anlaşmaya varılmış. İlişkide coşku seviyesini değişmez tutmanın anahtarı ise birlikte yapılan aktivite ve hobilere zaman ayırmakta veya birlikte yeni hobiler edinmekte yatıyor.

MUTLU BİR EVLILIK İÇİN DÜĞÜN ÖNCESİ TERAPİ İŞE YARIYOR

Yeni çiftler göz kamaştırıcı düğünlerle dünyaevine girerken tüm temenniler onların ‘bir ömür boyu’ mutlu olmaları üzerinedir. Oysa bu temenninin gerçeğe dönüşmesi yalnızca bir dilek olarak kalmamasına emrindeki. İlişki terapistlerine kadar bir evliliğin yıllara yenilmemesinin yolu, kayda değer oranda nikah öncesi alınacak bir çift terapisine ast. Psikoloji İstanbul İlişki Terapisti Bilirkişi Psikolog Özge Altan Açık Fikirli, ilişki değer biçme paketi ile çiftlere bir ömür boyu mutluluğun anahtarının verildiğini söylüyor. Çift terapisi uzmanları tarafından yürütülen program, herkes 80 dakika süren 4 görüşmeden oluşuyor. Bu programa katılan çiftler, uzmanlar kadar ayrıntılı bir ilişki değerlendirmesinden geçiriliyor. İlişkisinin şu andaki durumu, ilişkinin kuvvetli ve gelişmesi gereken yönleri ile gelecekte bekleyen riskler ve çözüm yolları belirleniyor.

ELEŞTIRI VE AŞAĞILAMA EVLİLİĞİN BİTİŞ SEBEBİ

Çiftlerin birbirleriyle irtibat halindeyken kullandıkları tenkit, aşağılama, savunma ve duvar örme davranışları ilişkinin bitmesinin en büyük sebebi. Mesela, eşin yaptığı davranışı değil de onun kişiliğini kusur bulmak “benimle bunu paylaşmanı isterim” yerine “sen fazla bencilsin çağırmak” veya “bu tarz kıyafetler giymen hoşuma gider yerine”, “giyim tarzın fazla fena” demek ilişkiye ağır darbeler vuruyor.

EŞİNİZLE ARANIZA DUVAR ÖRMEYİN

Eşlerden birinin tartışma sırasında ‘hı hı’, ‘evet’, ‘hayır’ gibi etkin bir dinleme halinden sessizliğe bürünmesi ve göz kontağını keserek iletişimden ayrıntılarıyla kopması kısacası bir duvara dönüşmesi varolan incinmişliği körüklüyor, kavga hemencecik ise tartışmanın hararetini artırıyor.

GÜVENSİZLİK VE KARARSIZLIK YIKICI

Çiftin ilk zamanlardaki yakınlığını kaybetmesi ilişkide güvensizlik, şüphe gibi durumların yaşanmaya başlamasına neden oluyor. İlişkinin başında birbiriyle bol bol vakit geçiren çift, bundan böyle ortak bir şey yapmamaya başlıyor. Bu kopukluk cinsellik dahil ilişkinin tüm alanlarına yansıyor. Beraberinde aldatmayı getiriyor. Güven sorunları, kıskançlık gibi davranışlar ara sıra de eşlerden birinin geçmişinde yaşadığı bir travmadan veya kişilik yapısından kaynaklanabiliyor.

SORUNA ERKEN MÜDAHALE EDİLMELİ

Araştırmalaar tarafından birçok çift terapiye 6 yıl daha sonra başvuruyor. Aytun, bu dek geç başlanan terapilerin de zorlu olabileceğini söylüyor.

Terapi maliyeti nedir?

Izdivaç terapisi Mazhar Osman Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi ile Erenköy Ruh ve Asap Hastalıkları Hastanesi’nde sosyal teminat ile ücretsiz alınabiliyor. Bedava hizmetten davranmak için Sıhhat Bakanlığı’nın 182 nolu hattını arayarak randevu olmak gerekiyor. Özel klinik ve merkezlerde ise seans süre ve ücretleri çeşitlilik gösteriyor. Psikoloji İstanbul’da 1.5 saat süren bir seansın bedeli TL 300 Deneyim Evlilik Danışmanlığı’nda ise 1 saatik seans ücreti TL 150 6 seanslık paket ise TL 600

EŞİNİZLE TARTIŞIRKEN TITIZ OLUN!

Ağız Dalaşı anında sakin kalınması manâlı. Suçlamadan uzaktan durmak büyük kavgaları engelliyor. Tartışmanın şiddetlendiği anlarda ise 20 dakika dek ara vermek, aleyhinde tarafın duygularını anladığını anlatmak ya da ilgisiz bir konuda espri yapıp ortamı yumuşatmak işe yarıyor.

BOŞANMA ÖNCESİ TERAPİ GÖRÜLECEK

Türkiye’de yılda 600 bin evlilik gerçekleşiyor. Yıllık ortalama boşanma sayısı ise 120 bin. Boşanmalarda görülen yüksek oran, Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Bakan Fatma Şahin, Bakanlığın boşanmadan önce çiftlere terapiyi tavsiye edeceğini belirtiyor. Çift isterse devletten terapi istek edecek. Bu kullanım şu lahza çalışma aşamasında. Ama hayata geçmeden önce tartışmalar başladı bile. Bir Takım kesimler bunun uygun bir başvuru olacağını söylerken, bir takım kesimler ise boşanmayı özellikle bayan aleyhine zorlaştıracağını düşünüyor.

SEÇİL KILIÇ
Seninle Dergisi

{Makaleler} kategori içerikleri, Mutlu başlayan evlilikler neden bitiyor konusu hakkında bilgiler, Mutlu başlayan evlilikler neden bitiyor açıklaması, Mutlu başlayan evlilikler neden bitiyor haberi, Mutlu başlayan evlilikler neden bitiyor görselleri, Mutlu başlayan evlilikler neden bitiyor iletişim, Mutlu başlayan evlilikler neden bitiyor bilgi

Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eighty two + = ninety